Pierwszy kompleks – kurs jogi
Ćwiczenia podane w tym systemie jogi wykonuje się codziennie od 4.00 rano. Jest to odpowiednia godzina dla podanej techniki medytacji, pranayam i asan, związana z biorytmami ludzkiego organizmu i otaczającego nas świata. Poza tym, to super okazja hartowania siły woli.
- Absolutnie zabronione są: narkotyki, alkohol w każdej postaci, palenie tytoniu, kawa, czarna herbata, czekolada, wszystkie wyroby z udziałem kakao, jak również jakiekolwiek kadzidełka.
- Codzienne picie wody jest wymagane przez organizm każdego człowieka. Zalecana dawka dzienna to 1,5 – 3 litry. Musi być to czysta, niskomineralizowana, niegazowana woda źródlana ( np. Żywiec Zdrój na terenie Polski ), można użyć także przegotowanej z kranu.
- Nie ma jogi bez opanowania asany padmasana (lotos) – tu nie ma ograniczeń wiekowych ani tłumaczenia, że nie jesteśmy hindusami. Jedynie nieobecność kończyn dolnych zwalnia z siadania w pozycji lotosu, a w związku z tym uniemożliwia osiągnięcie maksimum oczekiwanych efektów.
- Ten system jogi wymaga wykonywania asan i pranayam w trybie sekundowym. Naucz się rytmu sekundowego obserwując zegarek. Podczas ćwiczeń nie korzystaj z zegarka. To zmusza do koncentracji nad tym co robisz. Starożytni jogini wykonywali asany i pranayamy nie licząc sekund, a tętno – co wymaga jeszcze głębszej koncentracji wewnętrznej.
- Z podanego systemu jogi niczego nie można wyrzucić i nic nie można dodać, czyli absolutnie zabronione jest eksperymentowanie.
Kolejność wykonywania ćwiczeń:
- godzina 4.00 – medytacja
- pranayamy
- asany
Podczas tych wszystkich ćwiczeń oddychaj tylko nosem.
PADMASANA
- Usiądź na podłodze, nogi wyprostowane. Zegnij prawą nogę, złap prawą stopę i umieść ją u nasady lewego uda.
- Zegnij lewą nogę, złap lewą stopę i umieść ją u nasady prawego uda. Wyprostuj kręgosłup.
MEDYTACJA
Medytację wykonuj w pozycji padmasana (lotos). Tradycja wymaga, żeby w czasie medytacji zarówno lewa ręka, jak i lewa noga były na górze.
Siądź w pozycji lotosu (dla początkujących – „po-turecku”). Lewą rękę połóż na prawą wierzchem do dołu w przestrzeń między piętami. Kciuki stykają się ze sobą. Krawędzie dłoni dotykają brzucha. Kręgosłup idealnie prosty. Zamknij i podnieś oczy do punktu „trzeciego oka” (miejsce na środku czoła, trochę, niewiele ponad brwiami) zezując. Oddychaj spokojnie – przy każdym wydechu w myślach wymawiaj „OM”. Długość „OM” jest równa długości wydechu. Podczas medytacji skup się na powtarzaniu mantry „OM”. Z czasem długość wdechu i wydechu może być coraz wolniejsza i dłuższa, nie zwracaj na to uwagi. Tak samo jak nie zwracaj uwagi na obrazy, wizje – to nie jest ważne. Najważniejsza jest koncentracja na mantrze „OM”. Dla początkujących medytacja może trwać 20 minut dziennie. Po roku ćwiczeń czas medytacji można wydłużyć do godziny dziennie. Następnie do dwóch. Dwugodzinną medytacje można podzielić na dwie godzinne sesje.
PRANAYAMY
Po opanowaniu pranayamy przygotowującej dołącz do niej oddech brzuchem. Następnie dodaj oddech żebrami. Gdy nauczyłeś się oddychać brzuchem i żebrami, połącz je razem, to będzie pełny oddech jogina. Przy pełnym oddechu jogina w celach zdrowotnych równocześnie możesz kontynuować oddech brzuchem i oddech żebrami.
I. Pranayama przygotowująca
- Stań prosto. Rozstaw nogi na szerokość ramion, ręce podnieś do góry i zegnij w łokciach. Spleć ze sobą palce obu rąk i załóż je z tyłu głowy. Rozprostuj klatkę piersiową. Łokcie rozsuń i nieznacznie odchyl do tyłu. Zrób jeden krótki, mocny wydech przez nos z wciągnięciem brzucha. Oczy zamknięte.
- Wdech 7 sek. – wyobrażaj sobie, że w okolicach splotu słonecznego zaczyna się gromadzić powietrze. Aby ułatwić wykonywanie tego ćwiczenia na początku spróbuj sobie wyobrazić, że od splotu słonecznego aż do gardła znajduje się naczynie w kształcie odwróconego lejka. Następnie powietrze wypełnia to naczynie w kierunku od dołu do góry, aż do nozdrzy.
- Wydech 7 sek. – teraz opróżniamy naczynie wyciskając powietrze z okolic splotu słonecznego, aż do nozdrzy.
Oddychaj 10 min.
II. Oddech brzuchem
- Stań prosto. Głowę schyl w dół. Ręce wzdłuż ciała. Skoncentruj swoją uwagę na pępku. Przed rozpoczęciem zrób jeden krótki, mocny, wydech przez nos równocześnie wciągając brzuch.
- Wdech 10 sek. – powoli wypnij brzuch, nie poruszając klatką piersiową.
- Wydech 10 sek. – powoli wciągnij brzuch, nie poruszając klatką piersiową.
Oddychaj 10 min.
III. Oddech dolnymi i centralnymi żebrami
- Stań prosto. Głowę schyl w dół. Ręce wzdłuż ciała. Koncentracja na pępku. Przed rozpoczęciem zrób jeden mocny, krótki wydech przez nos wciągając brzuch.
- Wdech 10 sek. – powoli rozciągaj żebra tylko na boki. Zaczynaj od dolnej pary żeber. Staraj się nie poruszać brzuchem. Górna część brzucha może lekko podnieść się w trakcie wdechu. Nie wypinaj klatki piersiowej do przodu. Ciągłość ruchu żeber odbywa się w bocznej płaszczyźnie ciała.
- Wydech 10 sek. – ściągnij żebra. Zaczynaj od dolnej pary żeber. Nie poruszaj brzuchem. Górna część brzucha może być lekko napięta. Poruszaj klatką piersiową tylko w bocznej płaszczyźnie.
Oddychaj 10 min.
IV. Pełny oddech jogina
Pełny oddech jogina składa się z 3 etapów i jest wykonywany w pozycji lotosu, ale do tego momentu musisz nauczyć się wykonywać go na stojąco.
- Oddech brzuchem.
- Oddech dolnymi i centralnymi żebrami.
- Oddech górnymi żebrami (wchodzi w skład pełnego oddechu joginów i nie praktykuje się oddzielnie). Stań prosto. Głowę schyl w dół. Koncentracja na pępku. Ręce wzdłuż ciała. Przed rozpoczęciem zrób jeden mocny, krótki wydech przez nos wciągając brzuch.
- Wdech – 12 sek.
- 6 sek. – wypnij brzuch, jak przy oddychaniu brzuchem.
- 4 sek. – rozciągnij w boki żebra, jak przy oddychaniu żebrami.
- 2 sek. – rozciągnij górne partie żeber w boczną płaszczyznę, nie poruszając przy tym ramionami i nie podnosząc ich.
- 2. Wydech – 12 sek.
- 6 sek. – wciągnij brzuch, jak przy oddychaniu brzuchem.
- 4 sek. – ściągnij żebra, jak przy oddychaniu żebrami.
- 2 sek. – ściągnij górne patie żeber, nie poruszając i nie podnosząc ramion.
Początkujący wykonują – 20 oddechów. Zaawansowani – 40 oddechów.
ASANY
Asany wykonuj w podanej kolejności. Po opanowaniu asan z pierwszego kompleksu przejdź do kolejnych. W pierwszym kompleksie musisz opanować: – pozycję padmasana, z jak najdłuższym przebywaniem w niej.
I. Siddhasana
- Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Zegnij prawą nogę w kolanie, złap rękami prawą stopę i umieść ją w górnej części lewego uda. Kręgosłup od podstawy szyi powinien być idealnie prosty.
- Połóż prawą dłoń na prawym kolanie, a lewą – na lewym kolanie. Przyciśnij prawe kolano do podłogi. Zamknij oczy i skieruj wzrok ku podstawie nosa (zezuj). Skup się na tym punkcie. Oddychaj równomiernie. Licz do 60.
- Zmień położenie nóg. Zegnij lewą nogę w kolanie, złap rękami lewą stopę i umieść ją w górnej części prawego uda. Kręgosłup od podstawy aż do szyi powinien być idealnie prosty.
- Połóż lewą dłoń na lewym kolanie, a prawą – na prawym kolanie. Przyciśnij lewe kolano do podłogi. Zamknij oczy i skieruj wzrok ku podstawie nosa (zezuj). Skup się na tym punkcie. Oddychaj równomiernie. Licz do 60.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 1 raz.
II. Janushirasana
- Usiądź w pozycji Siddhasana. Połóż prawą stopę na lewe udo. Pochyl tułów i wyciągnij obie ręce do przodu, ujmując dłońmi lewą stopę. Wyprostowany tułów połóż i przyciśnij do nogi. Oddychaj równomiernie. Licz do 60.
- Zmień położenie nóg. Połóż lewą stopę na prawe udo. Pochyl tułów i wyciągnij obie ręce do przodu, ujmując dłońmi prawą stopę. Wyprostowany tułów połóż i przyciśnij do nogi. Oddychaj równomiernie. Licz do 60.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 1 raz.
III. Talasana
- Stań w rozkroku na szerokość około 10 – 20 cm. Wdech 2 sek. – jednocześnie podnieś ręce pionowo do góry. Napnij ciało i podciągnij do góry, stając na palcach nóg. Utrzymuj równowagę. Skieruj wzrok do góry.
- Zatrzymaj oddech 4 sek.
- Wydech 2 sek.- opuść ręce, opuść pięty.
- Zatrzymaj oddech 2 sek.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 5 razy.
IV. Trikonasana
- Stań w rozkroku na szerokość około 40 – 50 cm. Stopy równolegle do siebie. Ręce wzdłuż ciała.
- Wdech 3 sek. – jednocześnie podnieś ręce do linii barków, dłonie kierując do podłogi.
- Wydech 3 sek. – pochyl się zginając tułów w prawo, umieść prawą dłoń na kostce prawej nogi, a lewą rękę wyciągnij do góry tak, aby była w jednej linii z prawym barkiem. Tylne części nóg, plecy i pośladki powinny znaleźć się w jednej płaszczyźnie. Wyciągnij tułów.
- Zatrzymaj oddech 6-12 sek.
- Wdech 3-5 sek.- jednocześnie podnieś tułów utrzymując ręce na linii barków. Dłonie kieruj do podłogi.
- Wydech 3 sek. – opuść ręce.
- Wdech 3 sek. – jednocześnie podnieś ręce do linii barków, dłonie kierując do podłogi.
- Wydech 3 sek. – pochyl się zginając tułów w lewo i umieszczając lewą dłoń na kostce lewej nogi, a prawą rękę wyciągnij do góry tak, aby była w jednej linii z lewym barkiem. Tylne części nóg, plecy i pośladki powinny znaleźć się w jednej płaszczyźnie. Wyciągnij tułów.
- Zatrzymaj oddech 6-12 sek.
- Wdech 3-5 sek. – jednocześnie podnieś tułów utrzymując ręce na linii barków. Dłonie kieruj do podłogi.
- Wydech 3 sek. – opuść ręce.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 5 razy.
V. Czakrasana
- Stań prosto, rozsuń stopy na szerokość około 70 – 80 cm. (Po opanowaniu asany tę szerokość trzeba zmniejszać, przysuwając stopy jak najbliżej siebie). Ręce wzdłuż ciała. Wdech 3 sek. – podnieś ręce przed sobą do góry i wygnij się do tyłu tak, aby tułów i ręce zajęły pozycję równoległą do podłogi.
- Zatrzymaj oddech 3 sek.
- Wydech 3 sek. – opuść tułów i dotknij rękoma podłogi.
- Zatrzymaj oddech 3 sek.
- Wdech 3 sek. – podnieść tułów i ręce do góry do pozycji pionowej.
- Wydech 3 sek. – opuść ręce wzdłuż ciała.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. W ciągu 1 min. wykonaj asanę 5 razy. Uwaga: Podczas uczenia się tej asany przydałaby się pomoc ściany. Stań przy ścianie na odległość wyciągniętej ręki, plecami do niej. Wygnij plecy i zbliż głowę do ściany, podnosząc ręce nad głową, po czym oprzyj dłonie na ścianie. Wysuń miednicę do przodu tak, aby ciężar ciała był odczuwany w udach i przesuwaj dłonie w dół ściany aż dotkną podłogi. W podobny sposób wykorzystaj ścianę do wstania. Następnie ucz się wykonywać asanę na środku pokoju.
VI. Badrasana
- Usiądź na podłodze. Rozsuń nogi na boki, najdalej jak możesz.
- Wdech 3 sek. – zegnij kolana i przysuń stopy bliżej tułowia. Połącz podeszwy stóp.
Złap się za stopy w okolicy palców i przysuń pięty do krocza. Boczne krawędzie stóp spoczywają na podłodze, a pięty znajdują się blisko krocza. Rozsuń uda i opuść kolana tak, aby dotknęły podłogi. Dłonie połóż na kolana, łokcie do góry. Tułów wyprostowany. - Zatrzymaj oddech 10 sek. Skup się na dowolnym punkcie przed sobą.
- Wydech 2 sek. – wyprostuj i rozsuń nogi na boki najdalej jak możesz.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 5 razy.
VII. Jogamudra
Podstawą tej asany jest pozycja Padmasana. Dla początkujących – po turecku.
- Usiądź w Padmasanie.
- Zegnij obie ręce w łokciach, przenieś ręce za plecy, złap się prawą dłonią za lewe ramię w pobliżu stawu łokciowego. Lewą dłonią złap prawe ramię.
- Wdech 10 sek.
- Zatrzymaj oddech 10 sek.
- Wydech 10 sek. – pochylając tułów do przodu, czołem dotknij podłogi. Plecy aż do szyi wyprostowane.
- Zatrzymaj oddech 10 sek.
- Wdech 10 sek. – podnieś tułów do pozycji pionowej.
- Wydech 10 sek.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 5 razy. Następnego dnia zmień położenie nóg.
VIII. Paszymontana
- Połóż się płasko na plecach, wyprostuj nogi, stopy razem. Ręce połóż za głowę i wyciągnij je prosto.
- Wdech 15 sek. – podnieś tułów do pozycji pionowej, utrzymując ręce w jednej linii z ciałem.
- Zatrzymaj oddech 2 sek.
- Wydech 15 sek. – opuść tułów i ręce, ujmując dłońmi stopy po bokach. Wyciągnij tułów wzdłuż nóg i przyciśnij do nich.
- Wróć do pozycji pierwszej. Oddychaj równomiernie.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 5 razy.
IX. Dhanurasana
- Połóż się na brzuchu.
- Zegnij kolana, wyciągnij ręce do tyłu i chwyć lewą ręką kostkę lewej nogi, a prawą
ręką kostkę prawej nogi. - Wdech 5 sek. – pociągnij nogi do góry, unosząc kolana ponad podłogę. Jednocześnie podnieś klatkę piersiową. Ramiona i ręce są jak cięciwa wyginająca ciało w łuk. Podnieś głowę i odchyl ją do tyłu tak daleko, jak to możliwe. Nie dotykaj podłogi ani żebrami, ani kośćmi miednicy. Ciężar ciała spoczywa jedynie na brzuchu. Złącz uda, kolana i kostki.
- Zatrzymaj oddech 10 sek. – opierając się na pępku, kiwaj się do przodu i do tyłu jak huśtawka.
- Wydech 5 sek. – połóż tułów, głowę i nogi zgięte w kolanach na podłodze, trzymając kostki nóg rękoma.
- Powtórz asanę zaczynając od punktu 3.
Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 5 razy.
X. Adrha-matsyendrasana
- Usiądź na podłodze z nogami wyprostowanymi.
- Zegnij lewe kolano, złącz udo i łydkę. Podnieś siedzenie do góry i umieść lewą stopę pod pośladkiem. Stopę, na której siedzisz, trzymaj poziomo na podłodze, podeszwą do góry. Utrzymuj równowagę w tej pozycji.
- Zegnij prawe kolano, prawą stopę umieść po zewnętrznej stronie lewego uda tak, aby zewnętrzna kostka prawej nogi dotykała lewego uda. Ustaw prawą goleń pionowo. Utrzymuj równowagę w tej pozycji.
- Dotknij zewnętrzną stroną lewego ramienia do zewnętrznej strony prawego uda, lewą dłoń włóż pod lewe kolano dłonią do góry, a teraz prawą ręką pomóż przenieść brzuch w prawo, a potem z tyłu połóż ją na prawe kolano skręcając tułów i głowę 90° w prawo.
- Obrót kręgosłupa jest większy kiedy brzuch i szyja są skręcone maksymalnie w prawo.
- Pozostań w tej pozycji. Oddychaj równomiernie. Licz do 60. Patrz przed siebie.
- Rozłącz ręce, wyprostuj tułów.
Powtórz tę pozycję w drugą stronę. Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu. Wykonaj asanę 1 raz.
XI. Watajanasana
- Połóż się płasko na plecach, wyprostuj nogi, wyciągnij ciało. Ułóż ręce po bokach wzdłuż ciała, dłońmi do ziemi.
- Wdech 2 sek. – podnieś nogi prosto do pozycji pionowej.
- Wydech 2 sek. – zegnij nogi i przyciągnij rękoma kolana do klatki piersiowej.
- Zatrzymaj oddech 4 sek.
- Wdech 2 sek. – wyprostuj nogi do pionu.
Wydech 2 sek. – połóż nogi na ziemi. Skup się tylko na wykonaniu asany i liczeniu.Wykonaj asanę 5 razy.
XII. Sarvangasana
- Połóż się płasko na plecach. Wyprostuj nogi. Połóż ręce wzdłuż ciała, dłońmi do ziemi. Podnieś złączone nogi do góry, nie uginając kolan, ustawiając je pod kątem prostym do tułowia.
- Podnieś nogi jeszcze wyżej, odrywając biodra i plecy od podłogi, przy lekkim naciśnięciu dłońmi na podłogę. Podnieś tułów i nogi do pionu w taki sposób, aby mostek był mocno dociśnięty do brody. Kolana cały czas wyprostowane. Po podniesieniu całego tułowia, zegnij łokcie i umieść dłonie na tylnych częściach żeber, mocno wspierając się ramionami o podłogę. Tył głowy i szyi, barki i ramiona powyżej łokci powinny spoczywać na podłodze. Reszta ciała powinna być prostopadła do podłogi.
- Pozostań w tej pozycji 10 – 15minut. Oddychaj równomiernie. Podczas asany skoncentruj uwagę na tarczycy.
- Uwolnij ręce, opuść się powoli na podłogę, połóż się na plecach i rozluźnij się.
Uwaga: Należy dociskać pierś do brody, a nie na odwrót, ponieważ inaczej kręgosłup nie wyprostuje się całkowicie i nie odczujesz pełnego efektu tej asany. Staraj się również utrzymać szyję tak, aby broda znajdowała się pośrodku mostka. Łokcie nie powinny być ustawione szerzej niż barki. Jeżeli rozsuniesz łokcie zbyt szeroko, nie będziesz w stanie wyciągnąć się mocno do góry i pozycja będzie niedoskonała.
XIII. Savasana
Nazywana również Mrtasana. Sava lub mrta znaczy martwy. Celem tej asany jest naśladowanie zmarłego. Kiedy życie odeszło, ciało jest nieruchome i żadne ruchy nie sa możliwe. Uczymy się relaksować pozostając przez pewien czas w bezruchu i starając się, aby umysł, choć zupełnie świadomy, był całkowicie spokojny. To świadome rozluźnienie orzeźwia i odświeża zarówno ciało, jak i umysł. Jednak o wiele trudniej jest unieruchomić umysł niż ciało. Dlatego ta pozornie łatwa pozycja jest jedną z najtrudniejszych do opanowania.
- Połóż się na plecach. Całe ciało przylega do podłogi. Nogi wyprostowane i rozsunięte tak, aby pozbyć się napięcia w nogach. Ręce ułóż swobodnie. Głowa spoczywa swobodnie.
- Zamknij oczy.
- Skoncentruj się na swojej prawej ręce, powtórz 3 razy wewnątrz siebie polecenie: moja prawa ręka jest rozluźniona. Wewnętrznym okiem w momencie wymawiania przebiegaj od góry ręki aż do palców i rozluźniaj ją.
- Następnie skoncentruj się na lewej ręce, powtórz 3 razy wewnątrz siebie polecenie: moja lewa ręka jest rozluźniona. Wewnętrznym okiem w momencie wymawiania przebiegaj od góry ręki aż do palców i rozluźniaj ją.
- Dalej skoncentruj się na prawej nodze i powtórz 3 razy wewnątrz siebie polecenie: moja prawa noga jest rozluźniona. Wewnętrznym okiem w momencie wymawiania przebiegaj od pachwiny do palców prawej stopy i rozluźniaj ją.
- Następnie skoncentruj się na lewej nodze i powtórz 3 razy wewnątrz siebie polecenie: moja lewa noga jest rozluźniona. Wewnętrznym okiem w momencie wymawiania przebiegaj od pachwiny do palców lewej stopy i rozluźniaj ją.
- Teraz rozluźniamy tułów. Skoncentruj się na tylnej części tułowia. Powtórz 3 razy wewnątrz siebie polecenie: moja tylna część tułowia jest rozluźniona, przy czym wewnętrznym okiem w momencie wymawiania przebiegaj od pośladków do karku i rozluźniaj ją.
- Następnie rozluźniamy tułów z przodu. Skoncentruj się na przedniej części tułowia. Powtórz 3 razy wewnątrz siebie polecenie: moja przednia część tułowia jest rozluźniona, przy czym wewnętrznym okiem w momencie wymawiania przebiegaj od brzucha, a skończ na podbródku i rozluźnij ją.
- Teraz zwróć uwagę na tylną część głowy. Skoncentruj się na niej i daj polecenie rozluźnić się. Powtórz polecenie rozluźniania trzy razy.
- Twarz. Skoncentruj się i wewnętrznie zaczynając od czoła rozluźniaj mięśnie twarzy. Zwróć uwagę na mięśnie wokół oczu i około ustne. Zaglądnij za uszy i tam też daj nakaz rozluźnić się mięśniom za uszami. Rozluźnij mięśnie dolnej szczęki, przy tym dolna szczęka może lekko opaść. Powtórz polecenie rozluźniania 3 razy.
- Teraz przebiegnij wewnętrznym okiem od palców nóg do czoła i powtórz polecenie trzy razy: moje całe ciało jest rozluźnione. Jesteś rozluźniony. Jest to bardzo przyjemny stan. Cisza i wewnętrzny spokój. Nie ma myśli. Błogość. Pozostań w tym stanie ile chcesz.
Uwaga: Początkowo występuje tendencja do zasypiania. Nie pozwól sobie zasnąć, pozostań na granicy snu i jawy. Polecam osobom mającym kłopoty z zasypianiem, aby wykonały savasanę przed snem i pozwoliły sobie zasnąć. Przebywanie w savasanie 10-15 minut daje efekty co najmniej 3-godzinnego snu. W miarę ćwiczeń przyjdzie dzień, kiedy wystarczy jedno polecenie, albo nawet tylko myśl o rozluźnieniu, aby osiągnąć stan savasany. W trakcie ćwiczeń asan, jeżeli czujesz się zmęczony zastosuj savasanę na parę minut. Zmęczenie natychmiast minie.
Kompleks drugi
Ciąg dalszy nauki jogi znajdziesz w Kompleksie drugim.