Ćwiczenia

Ten kompleks ćwiczeń działa na wszystkie układy w organizmie, łącznie z umysłem. Zawiera 12 pozycji.

5. Z początku ćwiczymy tylko pierwszą część (pierwsze 4 ćwiczenia). Po 2-3 miesiącach, kiedy opanujemy mniej więcej wykonywanie pierwszej części, możemy przystąpić do następnych ćwiczeń z kompleksu, dołączając stopniowo po jednym, uwzględniając stopień opanowania. W takim trybie dołączamy każde kolejne ćwiczenie do ostatniego w całym kompleksie. Po opanowaniu wszystkich pozycji, ćwiczymy cały kompleks codziennie z rana. Zawsze rękę, którą wyciągamy do przodu, ustawiamy równolegle do podłogi, następnie zginamy dłoń w nadgarstku pionowo do góry, starając się nadgarstek maksymalnie wypchnąć do przodu, a staw ramienny maksymalnie do tyłu. Rękę, którą odstawiamy do tyłu, unosimy maksymalnie do góry i zginamy w nadgarstku kierując dłoń ku podłodze. Nadgarstek maksymalnie wypychamy do tyłu, a staw ramienny maksymalnie do przodu.
6. Podnosząc maksymalnie nogę, zawsze zginamy maksymalnie stopę w kostce do góry, wypychając piętę do przodu.
7. Głowę maksymalnie skręcamy w lewo lub w prawo.
W trakcie ćwiczeń trzeba pilnie kontrolować wymagania podane w uwagach. Po opanowaniu całego kompleksu trzeba przystąpić do wykonywania pozycji z zamkniętymi oczami, a mianowicie: ostatnie 10 sekund każdego ćwiczenia robimy przy zamkniętych oczach, a z czasem dodając po 10 sekund będziemy wydłużać czas wykonywania każdej pozycji przy zamkniętych oczach – dążąc do wykonywania wszystkich ćwiczeń przy zamkniętych oczach.

Podany kompleks będzie głęboką medytacją w ruchu, jeżeli dodamy dwa elementy, a mianowicie:
– przed rozpoczęciem ćwiczeń, trzeba podnieść i dotknąć końcem języka podniebienia i tak ćwiczyć cały kompleks,
– a drugi element, to skupienie na obrazie dłoni, ręki wyciągniętej do przodu (oczywiście robimy to przy zamkniętych oczach).
Wyjątkiem w punkcie skupienia będzie pierwsza pozycja (skupiamy się na obrazie palców nóg) i ostatnia pozycja (skupiamy się na obrazie dotykając się palców obu rąk).
W 9 i 10 pozycjach, gdzie ręce układamy na ukos, punktem skupienia będzie obraz dłoni, ręki odstawianej do tyłu.

Moje Himalaje – saga o jodze

Autobiograficzna książka „Moje Himalaje – saga o jodze” z moją dedykacją. Książka opowiada o dzieciństwie ze zdarzeniami losowymi, praktyce jogi, przebytych transach medytacyjnych, które stały się narodzinami mojego nowego życia, o jasnowidzeniu, leczeniu, kontaktach z umarłymi, zdolności wpływania na ludzkie losy…
Moje Himalaje - saga o jodze